A legfontosabb tudnivalók - mire használhatjuk a tapaszokat?
A kineziológiai tapaszok egyre népszerűbbek a sportolók és mozgásszervi problémákkal küzdő emberek körében. De vajon miért? Hogyan működnek ezek a tapaszok, és milyen területeken lehetnek hasznosak a mindennapi életben? A cikkünkben feltárjuk a kineziológiai tapaszok sokoldalú alkalmazását és előnyeit.
A legfontosabb tudnivalók - mire használhatjuk a tapaszokat?
Fontos tudni, hogy mindenféle kémiai hatóanyagoktól mentes a tapasz, alkalmazása esetén mellékhatásokra így csak minimálisan számíthatunk, az orvosi akril ragasztó réteg és esetlegesen a hordozószövet okozta allergiás reakciókon túl, más mellékhatása ma még nem ismert ezeknek a lég- és vízáteresztő felülettel rendelkező különböző típusú fájdalomcsillapító tapaszoknak. A mozgást nem, vagy csak kis mértékben korlátozzák, így a hétköznapokban és sportolás közben is bátran alkalmazhatjuk. Szakszerű alkalmazásukkal a mozgásszervi fájdalom általában jelentősen csökken. Mivel hatóanyagmentes, így többnyire terhesség alatt is használható a derékfájdalom enyhítésére, de az alkalmazás előtt mindenképp szükséges a kezelőorvossal egyeztetni -ezt mindenféle tapelésnél tartsuk szem előtt, ne csak kineziológiai tapaszok esetén.
A tapasz széles körű gyógyászati lehetőségeket biztosít. Leggyakrabban izomhúzódás, zúzódás, ficam és ínszalagsérülés, izületi probléma, illetve egyéb mozgásszervi fájdalmak (pl. gerincfájdalom, térdfájdalom) esetében használják professzionális körökben, de görcsök enyhítésére, visszerek csökkentésére, ízületi vizenyősség megszüntetésére, akár menstruációs panaszok ellen is javasolt. Gyógyszerek nélkül, hatékonyan csillapítható vele a fájdalom, és a mozgásszervi rehabilitáció és gyógytorna során is hasznos kiegészítő gyógymód lehet.
A kineziológia tapasznak több típusa és márkája is ismert, sőt a színterápia szerint különböző színű tapaszok is más-más hatással bírnak. Az általunk forgalmazott Acutop, Asiamed, Nasara és Elyth termékcsaládokon belül is többféle kinesio tape vásárolható. A meleg színek (piros, sárga, pink stb.) a hőtermelő folyamatokat segítik, ideálisak a túlterhelt izmok lazítására és a keringési zavarok kezelésére. A hideg színek (kék, zöld, fekete stb.) hűsítő hatásúak, rendszerint gyulladások csökkentésére, nyugtató, pihentető célból használják.